Skip to content ↓

St Peter's
Catholic School

Staff

Our current list of staff can be found below (in alphabetical order).

If you wish to email a member of staff, please use the initial in the first name followed by the surname. For example: fbelamy@st-peters.surrey.sch.uk

Please note Mrs Hulland's email is jmhulland@st-peters.surrey.sch.uk

General parent emails:  parents@st-peters.surrey.sch.uk

Finance emails:  finance@st-peters.surrey.sch.uk 

To report an absence:  absent@st-peters.surrey.sch.uk 

CURRENT STAFF 2021-2022

Title Forename Surname Role/s
Mrs Renata Allam Teaching Assistant
Mrs Fiona August Head of Design Technology
Mr Douglas Barnes Teaching Assistant
Mrs Margaret Barnes Senior Science Technician
Mr Paul Bates Head of Computing / Professional Tutor
Mrs Frances Belamy Finance Assistant
Mr James Binyon Teacher of Mathematics
Mrs Frances Blackett Trainee Teacher of Religious Education
Mr Joseph Blackmur Teacher of Mathematics
Miss Laura Boon Head of Physical Education
Mrs Nicki Bowen Teaching Assistant
Miss Caroline Brett Teaching Assistant
Mr Edward Brewer Head of Biology
Miss Felicity Brooks Assistant Headteacher
Mrs Fiona Brown Design Technology Technician
Mrs Annie Buchanan-Robinson Headteacher's PA / Year 6 Admissions / Marketing
Mr Jeremy Butler Teacher of Sociology
Miss Tara Byrne Trainee Teacher of Science (Chemistry)
Mrs Sarah Calvert Careers Lead
Mrs Imogen Campbell Teacher of Religious Education / Assistant HOY 11
Mr Steafan Campbell Teacher of Computing / Head of Year 7
Miss Mandy Castellain Database Administrator
Mrs Claire Catchpole SEN Admin & Student Support
Mrs Alison Cave Exams Assistant
Mrs Angela Coleman Teacher of Science
Miss Siobhan Conway Teacher of English
Mr Stephen Copeland Second in ICT
Mrs Alison Coss Repographics Coordinator
Ms Sarah Cox Teacher of Art / Photography
Mr Sam  Crome Deputy Headteacher
Mr Richard Derrick Teacher of Science
Mrs Mel Dillon Pastoral Support Administrator
Mr Alex Dodsworth Teacher of Geography
Mrs Lucy Doran Teacher of Mathematics
Mrs Katie Driscoll Teacher of Geography
Mr Luke  Ebbs Teacher of History
Mr Matthew Ebenezer Teacher of Business and Economics / Head of Year 13
Mrs Kim Else Cover Supervisor
Miss Jessica Evans Assistant Headteacher
Miss Jodie Fagg Trainee Teacher of History
Mrs Karen Fewson Science Technician
Ms Hannah Fogell Joint Head of Religious Education
Ms Adriana Foia Teaching Assistant / Teacher of Maths
Mrs Phillippa Fornasiero Receptionist
Miss Kate Foster Teacher of English / Head of Year 10
Ms Barbara Fountoukos Trainee Teacher of Art
Mrs Emily Fraser Joint Second in English
Mrs Claire French Finance Assistant
Mr Paul Fuller IT Technician
Mrs Michelle Gallagher HR Manager/Finance Assistant
Mr Daniel Gardiner Network Manager
Mrs Georgina Godfree Head of Year 8 / Cover Supervisor
Mrs Anne Goswell-Steele Finance Assistant
Mr Matthew Green Head of Physics
Mrs Joanne Gregg Head of Mathematics
Miss Annabel Grout Teacher of English / Assistant HOY 10
Mrs Anna Hanford Teacher of Music
Miss Emily Hardy Trainee Teacher of Physical Education
Mrs Susan Harrington Teaching Assistant
Mrs Dee Hartley Teacher of Mathematics (Maternity Leave)
Mr Russell Hartley Head of Art
Miss Rhian Hayward Teacher of Design Technology
Mrs Sarah Hegg Teacher of English / Head of Year 9
Miss Angela Hemmings School Counsellor 
Mrs Vicky Heritage Finance Assistant
Mrs Jeanette Highton Attendance Administrator
Mrs Sheila Hodson Teacher of Mathematics
Mrs Hannah Holland Teacher of Drama and Media (Maternity Leave)
Mrs Nathalie Holmes Higher Level Teaching Assistant / Teacher of Modern Foreign Languages
Mr Roland Hotea Joint Head of Religious Education
Mrs Susan Hughes Senior Science Technician
Mr Jared Hulland Head of Modern Foreign Languages
Mrs Jen Hulland Head Of Drama
Mrs Anne Hulse Sixth Form Administrator
Mr Anthony Isaacs School Business Manager
Mrs Lucie Isaacs Teacher of Modern Foreign Languages
Mrs Charlotte Johnson Joint Second in English / ECT & ECT+1
Mrs Claire Jones Teacher of Art / Photography
Mrs Passant Khattab Trainee Teacher of Modern Foreign Languages
Dr Katerina Karavida Teacher of History / Teaching Assistant
Mrs Janet Kemp Teacher of Art/Art Technician
Mrs Jenny Kingston Higher Level Teaching Assistant
Dr Thilan Kumarajeewa Teacher of Science
Miss Nicole Leon Teacher of Modern Foreign Languages
Mrs Tracey Lewis Exams Co-ordinator
Miss Jaimie Makiyi Teacher of Drama  
Mr Edward Martin EPQ Co-ordinator/Teacher of English
Miss Anna Mastromarco Teaching Assistant
Mrs Sarah Mastromarco HSLW / ELSA
Miss Rachael Mcavoy Teacher of Mathematics / Deputy Head of Sixth Form (Maternity Leave)
Miss Sarah Mclaughlin Teacher of Biology
Mrs Kim Mcmillan Safeguarding Coordinator & Deputy DSL
Ms Clare Meoli Head of Citizenship / Teacher of Media
Miss Rosie Millais Teacher of Science
Mr Simon Miller Joint Second in Mathematics
Mr Toby Miller Headteacher
Miss Xanthe Miller Teacher in charge of Psychology
Mrs Victoria Milner Higher Level Teaching Assistant 
Mrs Mary Morling Teacher of Religious Education
Mrs Margarita Mortimer Teacher in charge of Spanish
Miss Olivia Myatt Head of Music
Mr Simon Nightingale Trainee Teacher of Computing
Miss Zoe Noonan Deputy Headteacher
Mrs Catherine Nwana Teacher of Business and Economics
Mr Richard Oldfield Joint Second in Mathematics
Miss Hester Ormerod Teacher of English / Assistant HOY
Miss Danielle Palmer Teacher of Physical Education
Mr Jonny Paterson-Spir Trainee Teacher of Science (Physics)
Mr Gareth Plunkett Assistant Site Manager
Ms Fiona Pollard Teacher of Religious Education
Mrs Rachel Pollard ASDAN Teacher/Deputy SENCO
Mrs Louise Power SENCO
Mr Sean Power Head of History
Mr Milo Price Teacher of Physical Education
Mr Chris Quinn Teacher of Design Technology
Mr Brajesh Rana Teacher of Science
Miss Natalia Rana Teach of History / Head of Year 11
Miss Hatice Resa Head of Geography
Mr Joe Richards Teacher of Physical Education
Mrs Dawn Ridgers Food Technology Technician
Mr Jose Rojas Site Manager
Mr James Sabiston Second in Physical Education
Mr Ben Sanders Second in Design Technology
Mrs Helen Sanjurjo Teacher of Geography / ECT & ECT+1
Mrs Andrea Sawa Assistant Headteacher
Mrs Jacqueline Schweizer Teaching Assistant
Mr Thomas Sellars Chaplain
Mrs Neena Shajpal Higher Level Teaching Assistant
Mrs Naomi Shearer-Freyne Head of English 
Miss Corin Smith Head of Science
Mrs Elaine Smith One-to-One Tutor
Ms Ruth Smith Receptionist
Mr Max Steady Teacher of Religious Education / Assistant HOY 9
Mrs Gemma Stovold Teaching Assistant
Mr Luke Sumner Teacher of Business and Economics / Assistant HOY 8
Mrs Debra Sykes Admin Assistant / Year 6 Admissions
Mrs Kirstie Taylor Teacher of Mathematics
Mrs Claire Thomas Head of Business Studies / BTEC Co-ordinator
Mrs Jane Turner Higher Level Teaching Assistant / Trainee ELSA
Mrs Marion Wall Assistant Network Manager
Mr Paul Ward Teaching Assistant
Mrs Annette Warren Cover Supervisor
Mr Peter Watson Head of Sixth Form / Assistant Headteacher
Mr James Webb Teaching Assistant
Mrs Rosemarie Webb One-to-One Tutor
Mrs Jess Williams Receptionist
Mrs Jen Williamson Teacher of Design Technology
Mr Denis Woodhouse Teacher of Chemistry / Head of Year 12
Mrs Caroline Wreford-Doree Teaching Assistant
Mrs Caroline Young Teaching Assistant
Ms Wendy Yun Teaching Assistant